Det sker i Greve Roklub

Aktivitetsplan – GREVE ROKLUB – SÆSON 2024

Aktivitetsplanen indeholder de aktiviteter, som er planlagt forud for sæsonopstart. Der kan komme andre aktiviteter i løbet af sæsonen, så hold dig løbende opdateret via Holdsport og formandens nyhedsbrev.

Aktiviteterne er på Holdsport, hvor du kan tilmelde dig.

Ugentlige ro- og kajaktider 
Aktivitetsansvarlig: Udvalg for uddannelse og turaktiviteter 
Aktivitetskoordinator: Carsten Lemann Bunch, tlf. 40522126 
Aftenroning – mandag
Kajak –  kl. 18.00 med hjælpeinstruktør (træning for K1 og K2) Inrigger kl. 18.30 med instruktør
Aftenroning – onsdag
Kajak kl. 18.00 uden instruktør, dog kl. 17.00 ved fællesspisningen bagefter Inrigger kl. 18.30 med instruktør, dog kl. 17.00 ved fællesspisning bagefter
Aftenroning – torsdag
Kajak med instruktør kl. 18.00 Inrigger med instruktør kl. 18.30  
Formiddagsroning – tirsdag og torsdag
Inrigger kl. 09.00 uden instruktør  
Morgenroning – tirsdag og fredag
Inrigger kl. 06.00 uden instruktør  
Weekendroning – lørdag
Inrigger og kajak kl. 09.00 uden instruktør  
Weekendroning – søndag
Inrigger kl. 09.00 uden instruktør  

Langture

Aktivitetsansvarlig: Udvalg for uddannelse og turaktiviteter

  • Roskilde Fjord – Lørdag den 31. august.

Aktivitetskoordinator: Anne-Mette Ojeda, tlf. 22743445

  • Københavns Havn og kanaler, forsommer

Lørdag den 29. juni

Aktivitetskoordinator: Kim Boyborg, tlf. 26147616

  • Københavns Havn og kanaler, sensommer

Lørdag den 7. september

Aktivitetskoordinator Kim Boyborg, tlf. 26147616

  • Lyngby-, Bagsværd- og Furesøen – afventer dato

Aktivitetskoordinator Bjarne Crone Mortensen, tlf. 27953545

Åbent Hus

Roskoledag

Kursus for nye korttursstyrmænd

Ungdomssøndage

Aktivitetsansvarlig: Udvalg for uddannelse og turaktiviteter

  • Åbent Hus – lørdag den 25. maj kl. 10.00

Aktivitetskoordinator: Carsten Lemann Bunch, tlf. 40522126

  • Roskoledag – lørdag den 8. juni kl. 10.00

Aktivitetskoordinator: Carsten Lemann Bunch, tlf. 40522126

  • Kursus for nye korttursstyrmænd

Lørdag den 4. maj og søndag den 5. maj

Aktivitetskoordinatorer: Bjarne Crone Mortensen, tlf. 27953545 og

Kim Boyborg, tlf. 26147616

  • Ungdomssøndage – søndag den 16. juni og søndag den 18. august

Aktivitetskoordinatorer: Gitte Lund Christensen, tlf. 26129913 og

Anja Revall, tlf. 28786294  

Fællesspisning, sommerfest og julefrokost mv.

Aktivitetsansvarlig: Udvalg for sociale aktiviteter

Aktivitetskoordinator for fællesspisning: Jens Revall, tlf. 21557649

Aktivitetskoordinatorer for sommerfest: Curt Gyde Sørensen, tlf. 20142145 og Katja Åkermark, tlf. 23341421

Aktivitetskoordinator for julefrokost: Curt Gyde Sørensen, tlf. 20142145 og Anja Revall, tlf. 28786294

  • Onsdag den 3. april kl. 19.00
  • Onsdag den 17. april kl. 19.00
  • Onsdag den 1. maj kl. 19.00
  • Onsdag den 15. maj kl. 19.00
  • Onsdag den 29. maj kl. 19.00
  • Lørdag den 8. juni kl. 1800 – sommerfest
  • Onsdag den 12. juni kl. 19.00
  • Søndag den 23. juni kl. 19.00 – Skt. Hans
  • Onsdag den 26. juni kl. 19.00
  • Onsdag den 7. august kl. 19.00
  • Onsdag den 21. august kl. 19.00
  • Onsdag den 4. september kl. 19.00
  • Onsdag den 18. september kl. 19.00
  • Onsdag den 2. oktober kl. 19.00
  • Onsdag den 16. oktober kl. 19.00
  • Onsdag den 6. november kl. 19.00 – med banko
  • Lørdag den 23. november kl. 14.00 – julefrokost
  • Onsdag den 4. december kl. 19.00 – med gløgg
  • Onsdag den 8. januar 2025 kl. 19.00 – nytårskur